1939 - NEVZDÁME SE!

Putovní výstavu na téma okupace českých zemí a rozpoutání 2. světové války autorsky zpracovali Jaroslav Čvančara a Jindra Svitáková. Na 19 roll-up panelech výstava mapuje rok 1939 a období, které mu předcházelo.

 

 

Nástup Hitlera k moci, zbrojení v Německu a eskalace napětí v tomto státě, jakož i začínající pronásledování odbojářů a nepřátel režimu v samotném Německu, nechávaly západní mocnosti i Amerika bez jakýchkoli zásahů. Jednání v roce 1938 o osudu Československa jen potvrdily, ž

e velké státy se bojí zasáhnout ve prospěch malé země a domnívají se, že tím zachrání mír v Evropě.

Opak byl pravdou a brzy měl platit celý svět. Okupace českých zemí v březnu 1939 a válka, rozpoutaná v září téhož roku, znamenala počátek šestiletého ničivého konfliktu, na jehož konci byly zdevastované země, miliony padlých, popravených a umučených z mnoha zemí a prakticky všech kontinentů.

Možná právě proto, že Československo, vzniklé teprve 20 let před osudným Mnichovem, bylo poměrně novou a malou zemí, chápalo velké nebezpečí, a tak se stalo od počátku hybatelem odporu proti nacismu. Formování domácího odboje již od podzimu roku 1938, emigrace mladých mužů, vojáků v záloze či v aktivní službě od března 1939, měla jediný cíl – boj proti okupantům a osvobození své země od nacistické diktatury.

 

Parametry výstavy:

  • Výstava je koncipována na 19 panelech typu roll-up o rozměrech 85 x 200 cm a díky jednoduché konstrukci a objemu je možné ji kamkoli přepravit a během 30 minut postavit.

Pro další informace (volný termín k zapůjčení, cena zápůjčky) pište na e-mail: info (@) centrumceskehistorie.cz