Výstava Voláme všechny Čechy!

Základní  informace o projektu

Květnové povstání bylo vedeno touhou přispět k osvobození. Vedle vojenského významu mělo morální význam – jako lidová odpověď za Mnichov, za 15. březen, za 17. listopad, za všechny umučené a popravené, za heydrichiádu a s ní spojené nelidské znění „popraven s celou svou rodinou“. 
V sobotu 5. května 1945 se rozletěly éterem naléhavé výzvy pražského rozhlasu: „Voláme všechny Čechy!“ Staly se signálem k zahájení povstání proti okupantům. Proti německé posádce čítající dohromady na 40 tisíc vojáků. Všeobecným povstáním vyvrcholila šestiletá činnost československého odboje. 
V hlavním městě bylo proti útočícím nacistickým jednotkám postaveno 1 583 barikád a zátarasů. Bojovalo se prakticky ve všech čtvrtích Prahy. Z pancéřové pěsti dokázali střílet i civilisté, a to přesto, že mnohdy viděli tuto nebezpečnou zbraň poprvé. 
 
Pražské Květnové povstání je naprostou většinou historiků právem hodnoceno jako významné bojové vystoupení Čechů. Přineslo vytouženou svobodu, ale i nespočet lidských obětí a rozsáhlé materiální škody. Zahynulo na 3 700 lidí! 
Ve středu 9. května vstoupila do hlavního města Sovětská armáda. V Praze a okolí padlo na 500 rudoarmějců. Ke škodě většiny obětí, díky zákulisním velmocenským machinacím, vyústilo povstání v Pyrrhovo vítězství… Pojem „osvobození Sovětskou armádou“ získal na dlouhých čtyřicet roků poněkud nahořklý význam. 
 

Parametry výstavy

Výstava obsahuje 21 panelů typu roll-up o velikosti 85x200 cm, které nepotřebují žádné zavěšovací zařízení, jsou mobilní, jejich přeprava, postavení a následná demontáž je velmi rychlá a snadná.

 

 

Pro další informace (volný termín, cena) pište na email: info (@) centrumceskehistorie.cz

 
 

Maketa výstavy: Maketa-vystava-Volame-vsechny-Cechy.pdf

Ukázka výstavních panelů:


 

 

Fotogalerie: Voláme všechny Čechy!